آزمایشگاه
دکتر
کیان ارثی
اصفهان
حکیم نظامی
آزمایشگاه تشخیص پزشکی
Dr kianersi
Lab
Laboratory
isfahan
esfahan
آزمایش خون
غربالگری

آلزایمر، خاطرات دزدیده شده

چاپ ایمیل

بیمار آلزایمر، ارزش تشخیص دقیق

بزرگترین لذت های زندگی که اغلب ساده هستند : خنده بیش از حد از خاطرات دوران کودکی با یک دوست قدیمی، خرید برای یک شام خانوادگی، برنامه ریزی برای یک فنجان قهوه در تعطیلات بعدی، گپ زدن آنلاین با بستگان کهر شهرها و کشورهای دیگر زندگی می کنند.
اینهای چیزهایی هستند که آلزایمر از بین می برد و هرگز به بر نمی گردد.

آلزایمر میتواند به تدریج یا به سرعت پیشرفت کند. اما بیماران به طور اجتناب ناپذیری توانایی خود برای فکر کردن ، برنامه ریزی یا حتی شناختن نزدیکترین افرادشان را از دست می دهند.

Helen Rochford-Brennan رئیس گروه کاری اروپایی افراد با زوال عقل، از رنج تنهایی پس از فهمیدن ابتلا به آلزایمر زودرس صحبت می کنید:

او می گوید: " زندگی حرفه ای فوق العاده ای داشتم، زندگی در جریان بود تقریباً غیر ممکن بود که قبول کنم همه چیز تمام شده"

زوال عقل بیش از 46 میلیون نفر در سراسر جهان  را تحت تاثیر قرارداده بطوری که یکی از مشکلات بهداشتی قرن 21 بشمار می آید. انتظار می رود که تعداد افراد مبتلا به زوال عقل هر 20 سال دوبرابر شود این یعنی تا سال 2050 میلادی بیش از 135میلیون نفر تحت تاثیر قرار می گیرند.

بیماری آلزایمر (AD) علت اصلی زوال عقل است که معمولاً در افراد مسن ظاهر می شود، اما ممکن است در دهه 30 یا 40 سالگی افراد هم رخ دهد.

سیستم های مراقبت های بهداشتی با مشکلات جدی در مقابله با بروز مشکلات روبرو هستند. این در حالی است که بیماران آلزایمر است فقط یک یا دو دهه نیاز به مراقبت داشته باشند.

با توجه به بیماری آزایمر ، تقریباً 40 درصد از هزینه های مراقبت از زوال عقل در سراسر جهان از منابع غیر رسمی تامین می شود که در بسیاری از موارد بر عهده خانواده بیمار است.

معضل تشخیص 

درحال حاضر تشخیص بیماری آلزایمر اساسا مبتنی بر علائم بالینی و تستهای تشخیصی است؛ که تعداد قابل توجهی از بیماران زمانی که بیماری آنها پیشرفت کرده است تشخیص داده میشوند.
علائم معمولا بعد از ۶۰ سالگی ظاهر میشوند، گرچه افراد مبتلا به جهش های ژنتیکی نادر، ممکن است زودتر این بیماری را تجربه کنند.
تشخیص بیماری آلزایمر براساس معیارهای شناختی به تنهایی فقط حدود ۷۰ تا ۸۰‌ درصد موارد صحیح میباشد.
حتی با مطالعات تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI) و توموگرافی انتشار پوزیترون(PET) ممکن است تشخیص قطعی نباشد.
دکتر Jeffrey Cumming رئیس کلینیک LOU RUVO (Cleveland, Ohio) (مرکز سلامت مغز) میگوید:این به این معناست که به ۲۵% از خانواده هایی که گفته میشود یکی از نزدیکانشان مبتلا به بیماری آلزایمراست اینگونه نمیباشد.
همچنین این بدان معنی است که تا ۲۵ درصد از افرادی که در نوعی کارآزمایی بالینی شرکت دارند، واقعا بیماری آلزایمر ندارند.
آزمایشگاه
دکتر
کیان ارثی
اصفهان
حکیم نظامی
آزمایشگاه تشخیص پزشکی
Dr kianersi
Lab
Laboratory
isfahan
esfahan
آزمایش خون
غربالگریتستهای جدیدی برپایه ی بیومارکرهای موجود در مایع مغزی نخاعی(CSF)، مایع موجود در ستون فقرات و در اطراف مغز انجام شده است. CSF به عنوان یک ضربه گیرمغز و نخاع عمل میکند، همچنین مواد مورد نیاز آنها را از خون می آورد و محصولات زائد سلولهای مغزی را بطور پیوسته حمل میکند.
این مایع میتواند حاوی پپتیدهایی باشد که با بیماری آلزایمر ارتباط نزدیکی دارند: آمیلوئید بتا (Abeta) و Tau (رشته های نوروفیبریلاری).
در مغزسالم این پپتیدهای Abeta شکسته و حذف میشوند؛ اما دریک بیمار مبتلا به آلزایمر آنها به یکدیگر متصل میشوند و پلاکهای سخت و غیرمحلول را تشکیل میدهند.
رشته های نوروفیبریلاریTau ، الیاف به هم پیچ خورده و غیرمحلول از جنس پروتئین تائو، ساختارهایی تحت عنوان میکروتوبول ها را تشکیل میدهند که به طور معمول مواد غذایی و سایر مواد مهم دیگررا از یک سلول عصبی به دیگری حمل میکنند. در آلزایمرپروتئین غیرطبیعی، ومیکروتوبولها غیرپایدارهستند.
آزمایشات جدید بر رویAbeta و Tau، میتواند اطلاعات حیاتی را برای پزشکان فراهم کند تا به آنها در تشخیص سریعتر و دقیق تر کمک کند.

در تشخیص بیماری آلزایمر از بیومارکرها استفاده های زیادی میشود؛ آنها قابل سنجیدن، تجدیدپذیر و مستقل از دخالت تکنسین هستند.
Dr Jeffrey Cummings,Cleveland Clinic Lou Ruvo Center for Brain Health

به سوی آینده

بدون درنظر گرفتن درمان آلزایمر، آیا واقعا هیچ نقطه ای برای آزمایش و تشخیص بیماری وجود دارد؟
متخصصان با شگفتی زیاد طبق چندین دلیل پاسخ بله میدهند:
دکتر Cummings میگوید: تشخیص دقیق که در اسرع وقت انجام شود بسیار مهم است.
او میگوید: ما میدانیم که بیماران، در جریان بیماری بالینی شان، بسیار دیر تشخیص داده میشوند.
اگرچه مطالعات زیادی در مورد داروهای امیدبخش، نتایج منفی داشته اند، اما محققان توانسته اند در مورد این بیماری ویرانگر بیشتر بدانند و درک عمیق تری از نحوه ی آزمایش های بالینی و شناسایی بیماران داشته باشند. برای مثال، دانشمندان اکنون میدانند که روش درمان برای بیماران در مراحل اولیه بیماری باید متفاوت از بیماران در مراحل بعدی باشد.

ما میخواهیم بیماران را سریع شناسایی کنیم تا بتوانیم درمان آنها را شروع کنیم. میتوانیم از آنها آزمایشات بالینی بگیریم و بیشتر از همه، میتوانیم به آنها و خانواده هایشان کمک کنیم تا این بیماری را درک کنند.
Dr Jeffrey Cummings

آنچه مسلم است این است که همانند سرطان، کشف و تشخیص زودهنگام آلزایمر بسیارحیاتی است. هر چه زودتر درمان شروع شود بیشتر احتمال دارد که  جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود.

در آزمایشات بالینی ،دانستن اینکه بیماران شرکت کننده واقعا آلزایمر دارند-نه بیماریهای مشابه دیگر زوال عقل- در نتایج، تاثیر بیشتری دارد.

Rachelle Doody,MD, مدیرکل بیماری های مخرب عصبی در Roche میگوید: برای آلزایمر درمان هایی وجود دارد که علائم آن را بهبود میبخشد و اغلب به افراد کمک‌ میکند تا برای مدت طولانی تر بهتر عمل کنند.

و یک دلیل برای تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر، داشتن فرصت برای انجام آزمایشات بالینی است که به سود جامعه و آینده است. واگر این درمان ها موثر باشند، قطعا میتواند برای بیماران مفید باشد.

بیرون آمدن از ابهامات

برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، مانند هلن، ارزش واقعی در افزایش آگاهی، اهمیت تشخیص و یادگیری در مورد تحقیقات و آزمایشات بالینی موجود، ممکن است منجربه درمان های موثر شود که میتواند بیماری آلزایمر را دستخوش تغییرکند.
او گفت: با تشخیص درست و حمایت، میتوانیم با این شرایط زندگی کنیم.
با وجود فعالیتهای تبلیغاتی، جوامع مبتلا به زوال عقل را مشاهده میکنیم. به عنوان یک مدافع، من امیدوارم که کیفیت بهتری از زندگی داشته باشیم که همه بتوانیم از آن بهره مند شویم.
ما اکنون درمان واقعی نداریم
اما امید داریم....

تهیه شده در بخش تحقیقات آزمایشگاه دکتر کیان ارثی

منبع : www.roche.com

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
دکمه Enter را بزنید
دکمه Enter را بزنید